mieszkanie

Porady:

pomoc

Na jaki okres zaciągnąć kredyt?

Na wysokość rat kredytowych w każdym przypadku, niezależnie od banku i typu kredytu, wpływa nie tylko oprocentowanie, prowizja banku czy jego marża, ale również wybrany przez klienta okres spłaty owego kredytu. Każdy bank w Polsce oferuje swoim klientom nieco inne okresy kredytowania, w zależności od rodzaju kredytu, o który się ubiegają.

 

Czym jest okres kredytowania?

 

Okres kredytowania liczony jest od chwili wydania pozytywnej decyzji kredytowej przez bank, czyli od momentu przyznania kredytu i postawienia środków finansowych do dyspozycji klienta, aż do nieprzekraczalnego terminu, w którym kredytobiorca zobowiązuje się do zwrotu zaciągniętego w banku kapitału wraz z należnemu mu odsetkami. Okres kredytowania w niektórych przypadkach może być liczony nieco inaczej, mianowicie od momentu wykorzystania przez kredytobiorcę środków z pierwszej lub ostatniej transzy kredytu. Każdorazowo, okres kredytowania wraz z jego długością jest wyszczególniony w umowie kredytowej, zawartej pomiędzy kredytobiorcą a bankiem.

 

Jak długo może być spłacany kredyt?

 

O tym decyduje bank, biorąc pod uwagę przede wszystkim wiek kredytobiorcy. Naturalnie, kredytobiorca 60 letni ma niewielkie szanse na otrzymanie kredytu na 40-letni okres spłaty.

 

W chwili obecnej zdecydowana większość banków funkcjonujących na polskim rynku ma w swoich ofertach kredyty, które można spłacać przez 30, 40, a niekiedy nawet 50 lat, choć przy tych najdłuższych okresach spłaty na ogół banki wymagają spełnienia dodatkowych warunków przez klientów.

 

Dla kredytów w złotówkach okres kredytowania jest dłuższy, niż dla kredytów walutowych, gdzie maksymalnie można je spłacać przez 35 lat. Im dłuższy okres kredytowania, tym automatycznie niższe będą raty kredytu, jakie co miesiąc będziemy musieli spłacać.

 

Co ciekawe, banki pozwalają w niektórych przypadkach na skrócenie okresu kredytowania. Taka informacja musi być jednak zawarta w umowie kredytowej. Istnieją kredytobiorcy, którzy swoje zadłużenie spłacają przed upływem nieprzekraczalnego terminu spłaty.

 

Przykładowe okresy spłaty w latach, wybranych kredytów w polskich bankach

Typ kredytu

mBank

ING BŚ

BZW BK

Bank BGŻ

Millenium

Getin

BPH

Kredyt hipoteczny

40

40

30

40

35

50

40

Kredyt gotówkowy

7

8

6

5

6

7

8

Kredyt konsolidacyjny

30

40

brak

30

30

20

40